![](http://blogs.nature.com/climatefeedback/ozonehole.jpg)
Az ózonréteg elvékonyodása különösen az Antarktisz fölött vált kritikussá, ahol változó nagyságú lyuk is kialakult a védőburkon. Bár az ózon csökkenése máshol is megfigyelhető, ilyen mértékű változás szerencsére még nem következett be.
Az ózon képződése és elbomlása természetes viszonyok között egyensúlyban van a légkörben. Az egyensúly megbomlásáért az ember felelős, mégpedig elsősorban egy gáz, a freon nagyarányú légkörbe juttatásával.
A freonok fluor- és klórtartalmú szénhidrogénszármazékok, amelyek sokoldalúan felhasználhatók az iparban. Például a szórópalackok (spray) hajtógázaként, klímaberendezések, fagyasztók hűtőgázaként. Freon képződik a sztratoszférában haladó repülőgépek égéstermékében is. A freonok veszélyessége csak lassan vált ismertté, ugyanis ezek a gázok a hétköznapi felhasználásuk során közömbösen viselkednek, vízben nem oldódnak, nem lépnek reakcióba más anyagokkal és nem mérgezők. Kis sűrűségüknél fogva feljutnak az ózonszférába, ahol az ultraibolya sugárzás hatására gyorsan elbomlanak. Az így keletkezett szabad klóratom azonban már igencsak agresszív, azonnal reakcióba lép az ózonnal, és oxigénné redukálja azt. Mivel ezek a reakciók nagyon gyorsan mennek végbe, egyetlen szabad klóratom rövid idő alatt sok ezer ózonmolekulát képes lebontani.
a freongázok felhasználását ma már nemzetközi egyezmények szabályozzák, a csökkenő mértékű kibocsátás kedvező hatásai azonban csak lassan érvényesülhetnek. Felelős fogyasztói magatartással mi magunk is segíthetjük a kedvező folyamatokat, ha környezetbarát termékeket vásárolunk. A szórópalackok közül választhatunk pumpás, hajtógáz nélküli, vagy környezetbarát gázokat felhasználó típusokat. Ha hűtőgépet vásárolunk, vegyük azt, amelyiknek gyártása során nem használtak freongázt.
A vékonyabb ózonréteg miatt erősebb UV-sugárzás éri el a földfelszínt, ezőrt főként nyáron óvatosnak kell lennünk a napozással. A szakemberek szerint 11 és 15 óra között lehetőség szerint ne tartózkodjunk hosszabb ideig a tűző napon, és használjunk fényvédő anyagokat tartozó krémeket.
Cikkek:
Az ózonlyuk tartotta fel a klímaváltozást a Déli-sarkon |