Halálos kórt terjesztenek a szúnyogok
2010.07.15. 08:41, Mizzy

Zajlik a nyári szúnyogszezon, a lakosság pedig különösen magas számukról és soha nem látott "sebesülésekről" panaszkodnak. Állítólag különös, lázas tünetekkel járó kórt terjesztenek a vérszívók.
Minden idők legdurvább szúnyoginváziójáról számolnak be a híradások: a vérszívók különösen magas száma mellett elborzasztó csípésnyomoktól is jajveszékelnek a lakosok. Úgy tűnik, nemcsak a „harapások" nyomán keletkezett, allergiától is kialakulható félelmetes dudorok miatt kell aggódni: a Dél-Alföldön eddig kilencen kapták el a nyugat-nílusi lázat, melyet szúnyogok terjesztenek.
Dr. Tombácz Zsuzsanna, az ÁNTSZ régiós járványügyi osztályvezetője az esetről a Békés megyei hírportálnak, a Beol.hu-nak úgy nyilatkozott: egyik betegük sem járt külföldön, és bizonyítottan szúnyogcsípéssel kapták meg a vírust.
Magyarországon a nyugat-nílusi vírus időről-időre előfordul: évente átlagosan hat betegnél diagnosztizálnak olyan gyulladásos idegrendszeri megbetegedést, melyben igazolható volt a vírus szerepe. Dr. Tombácz Zsuzsanna szerint tavaly öten kapták el a kórt, közülük négyen, egy 39 éves gádorosi nő, egy középkorú békéscsabai asszony és két kevermesi kislány Békés megyeiek voltak.
A megfertőződés súlyosabb következményeinek a gyermekek, az 50 év felettiek és valamely alapbetegségben szenvedők esetében van kockázata, jó hír viszont, hogy eddig egy azonosított megbetegedés sem végződött halállal.
A nyugat-nílusi kórnak, melyet 1937-ben Uganda West Nile tartományában megbetegedett személy véréből izoláltak először, elsődleges gazdái a vadmadarak; emlősök, mint például lovak és az ember csak véletlenszerűen kerülnek a fertőzési láncba. A megbetegedés legsúlyosabb szövődménye az agyvelőgyulladás: a megfertőződéstől kezdve két hét lappangási időn belül jelentkezik a láz, az idegrendszeri tünetek kezdetéig három hét telhet el. A fertőzött személyek 80 százaléka viszont tünetmentes marad, és legtöbb megbetegedés esetén csak a már említett láz, ízületi és izomfájdalmak jelentkeznek.
Az idei rendkívüli szúnyogrohamot sokan az árvízhelyzet következményének tudják be, de páran a klímaváltozással is magyarázzák. A TV2-nek az egyik szúnyogirtó cég vezetője azt mondta, az elmúlt 30 évben nem látott hasonló helyzetet: irtják ugyan a vérszívókat, de az időjárás miatt ez úgy tűnik, szélmalomharc.
Forrás: HetiVálasz.hu