Az Eyjafjallajökull (a jökull izlandi nyelven jégmezőt, gleccsert jelent) egy kisebb területű belföldi jégtakaró Izlandon. A jégmező alatt az Eyjafjallajökull vulkán helyezkedik el, amely a jégkorszak óta többször is kitört. Legutóbbi kitörése igencsak magára vonzotta a média és az emberek figyelmét.
2010-es kitörés
Március elején a szeizmológiai adatok valami szokatlant jeleztek. Mintegy 300 rengés jelentkeztek egy csoportban, a két legnagyobb déli gleccser egyike alatt. Egyelőre gyengék, egyes vagy kettes erősségűek voltak a Richter skálán. A műholdas radarfelvételeken látható volt, hogy a föld kérge hullámzik, mint a háborgó óceán. Nem sokkal, csupán egy két centiméterrel mozdult el, de egyértelműen jelezte a felhalmozódó nyomást. A föld mélyén mozgásban volt a magma. Hogy merre tart, azt még csak találgatni lehetett, de ekkora nyomásnak valahol ki kell törnie. Ez 20-án, este történt meg.
A gleccserek között hasadék nyílt meg a Föld kérgén. Olvadt kőzet és a magma ömlött a felszínre. A kitörés első óráiban a hasadék egyre nőtt, és rövidesen közel 250 méteresre nyúlt. A kitörés lassan, de biztosan új hegyet kezdett építeni. A látvány drámai, de az izlandi vulkánkitörések történetében ez még csupán egy lábjegyzet. A kezdeti magmakilövellések lávaárakká változtak, amelyek folyókként hömpölyögtek alá a hegyoldalban. A kihűlő láva hozta létre a táj új arcát kialakító vulkáni kőképződményeket. A láva egyre lassabban ömlött. A kitörés új, 80 méter magas dombot épített, és lezárta önmagát. A hasadékból nemsokára már csak gőz tört elő.
Április 13-án a föld továbbra is rengett. A jég alatt megnyílt egy hasadék, majd újabb kitörésre került sor, amit ezúttal robbanás is kísért. Amikor a forró magma eléri és vízzé olvasztja a gleccser jegét, annak a leghevesebb kitörés a következménye. A vulkánból közel hangsebességgel kilövellő felhő 300 méter per szekundum sebességű szemcséi 8 kilométer magasra emelkedtek. A hamu között lévő gáz robbanásszerűen kitágult, és a sztratoszféráig emelte a szemcséket. A jég alatti hasadék gyorsan több mint 2 kilométer hosszúra nyúlt. A vulkán eleinte másodpercenként 700 tonna hamut lövelt ki. Az első három (!) nap alatt ez máris 140 millió köbmétert tett ki.
Árvíz: London lakóinak a brit történelem legnagyobb természeti katasztrófájával kell szembenézniük, amely pusztulással fenyegeti a brit fővárost is. tovább
:: könyvajánló
100 természeti katasztrófa: Ez a gazdagon illusztrált könyv bemutatja Földünk történetének legnagyobb természeti csapásait a jégkorszaktól egészen napjainkig, de betekintést enged a természet nagy színpadának kulisszái mögé is. tovább